Orvosi pióca – az évezredes gyógymód
A piócaterápia évezredes múltra visszatekintő kezelési forma, manapság azonban kevés ember gondol rá, mint alternatív gyógymódra különböző betegségek esetén. Én, Németh László, piócás kezelésekkel foglalkozom Székesfehérváron, és örömmel fogadtam a látogatást, hogy testközelből tapasztalhassák meg, miként működik ez az ősi kezelési forma.
Gyógyhatású anyagok sora
A pióca nem gyógyír, hanem segít beindítani a szervezet öngyógyító reakcióját. Tudományosan bizonyított ugyanis, hogy a pióca nyálában nagyon sok gyógyhatású anyag található: körülbelül 100 különböző hatóanyagot tartalmaz, amelyek például javítják a nyirokkeringést és felgyorsítják a nyirokáramlást. A piócás kezelésnek köszönhetően megoldódhatnak a keringési problémák is, hiszen segíti a szövetekben lévő régi lerakódások kiválasztódását és feloldódását. Az orvosi pióca mindemellett javítja az izmok és ízületek, valamint a belső szervek vérellátását, de gyulladás- és véralvadásgátló hatást is képes kifejteni, sőt, sejtregeneráló hatása is van.
Ízületi problémák esetén is kiválóan alkalmazható, ugyanakkor sok esetben eredményes a magas vérnyomás kezelésében. Az orvosi pióca a trombózis kezelésében és megelőzésében is segíthet, hiszen a lábon alkalmazva javítja annak vérellátását. Azt azonban, hogy kinek hány kezelés szükséges egy adott probléma megoldásához, nem lehet előre meghatározni, hiszen egyén- és problémafüggő az, hogy kinek a szervezete miként és mennyi időn belül reagál. Magas vérnyomás esetén például a gerincfeszítő izom környékére teszem a piócákat, a végtagok kezelése során inkább nagyobb piócákat alkalmazok, míg a felsőtestre (máj, vese kezelés esetén például) kisebb méretűeket helyezek.
Ugyanakkor ránctalanításra is használják az orvosi piócákat, ilyenkor egészen kis méretűeket tesznek fel az arc érintett részeire.
A nyugat-európai orvostudomány szkeptikus ugyan a piócák használatát illetően, ám Oroszországban például oktatják a használatukat az egyetemeken, és kórházakban is alkalmazzák. Emellett a szépségiparban is felhasználják a pióca teste által termelt nedvet a ránctalanító krémek előállításához.
Nem javasolt az orvosi pióca alkalmazása, amennyiben a kezelendő személy:
- kórosan alacsony vérnyomással rendelkezik
- véralvadásgátlót szed (a pióca nyála is tartalmaz véralvadásgátlót)
- akut bélgyulladással küzd
- erős menstruációja van
- vérzékenységgel vagy vérszegénységgel küzd
- kóros vashiányban szenved
- várandós vagy szoptat
A kezelés folyamata
Miközben beszélgetünk, a kolléganőnk kezére helyezett pióca egyre növekszik. Egy ilyen egyed kb. 15 ml vért szív ki egy kezelés során, és testfelületének a tízszeresére is képes megnőni. Alkalmi „páciensünk” elmondása szerint nem jár fájdalommal a kezelés, csupán a felhelyezéskor érzett egy kis kellemetlenséget, amíg megtapadt a pióca, de összességében minimális a kényelmetlen érzés. A kezelést követően egy kicsi, Y alakú seb marad majd a karján, amelyre nyomó kötést helyezek, ugyanis 24-36 órán át még vérezhet - talán ez a leginkább kényelmetlen része a terápiának.
A heget azonban nem szükséges kezelni, a pióca nyála ugyanis teljesen steril, sőt, a hegesedés folyamatát is elősegíti. A kezelés lassan a végéhez érkezik, a páciensről leesik a „jóllakott” pióca, és megkapja a nyomókötést is. Bár a legtöbbünk tart az ilyen kezeléstől - hiszen a pióca alapvetően nem túl vonzó élőlény - fontosnak tartom kiemelni a hasznukat: „nem szeretem élősködőnek vagy vérszívónak hívni őket, sokkal inkább szimbiotikus lények: jó nekik, ha táplálkozhatnak belőlünk, és ezzel nekünk is jót tesznek”.